V siedmej časti nášho projektu (24.4.2017) sme mali za úlohu čítať si príbehy a rozprávky navzájom medzi triedami. Rozvíjali sme tak vzájomnú spoluprácu medzi sebou – texty čítali mladší žiaci starším žiakom a naopak starší žiaci mladším. Dnešným výberom bola Popoluška, Alenka v krajine zázrakov, Na Turkovom brale, O tom, ako Karolko kládol množstvo otázok, Päťminútové rozprávky, O tom, ako sa v malom byte narodil chlapček, Na gazdovstve, Vyklápačka a Tučko. Spolupráca medzi triedami a čítanie pre ostatných nás potešili a pobavili. Čitatelia príbehov
Čítame spolu VII.
Medzinárodný deň Rómov
Medzinárodný deň Rómov sa oslavuje každoročne 8.4. Našu školu navštevuje niekoľko rómskych žiakov a tak na nich v tento deň nezabúdame. Pri spoločnom stretnutí sme pripomíname ich korene a spôsob života v minulosti. V tento deň nám nástenku zdobila rómska vlajka, ktorá má modrú a zelenú farbu s kolesom červenej farby: modrá farba znamená nebo, zelená farba trávu a červené koleso je znakom rómskeho kočovania. Žiaci si vypočuli rómsku rozprávku ČIRIKLORO MIRIKLORO od Daniely Hivešovej – Šilanovej, čo v preklade znamená Vtáčatko Koráločka. Po vypočutí rozprávky si žiaci zaspievali rómske piesne a zároveň si nakreslili na veľký baliaci papier svojho rómskeho spolužiaka. Ten sa stal súčasťou triedy a zdobí jej nástenku.
p.uč. Rajnicová
Deň narcisov
Túto akciu dodržiavame každý rok v rámci projektu Zdravá škola. Žiaci boli motivačným rozhovorom vtiahnutí do problematiky tohto dňa tým, že sme si spoločnými silami vysvetlili jeho význam, podstatu a opodstatnenie. Tento rok bol dňom narcisov piatok 7. 4. 2017. Informovala nás o ňom aj nástenka, ktorú pre nás zhotovila p.uč. Šagátová. Prinesenú finančnú hotovosť sme venovali v tento deň organizátorkám zbierky do pokladničky. Potešili sme sa ich návšteve a zároveň sme sa spoločne odfotili. Sme radi, že sme sa mohli zapojiť do zbierky a podporiť tak dobrú vec.
koordinátor Zdravej školy
Čítame spolu VI.
V piatej časti projektu „Čítame spolu“ mali žiaci dve úlohy: navštíviť kabinetnú zbierku kníh našej školy pri príležitosti marca – mesiaca knihy a vytvoriť záložku pre spolužiakov zo susednej triedy. Počas jednej vyučovacej hodiny vznikli veľmi pekné záložky do knihy, ktoré nás tešia vždy, keď otvoríme šlabikár či inú knihu. Nasledujúci týždeň sa niesol v znamení návštev našich kamarátok knižiek, ktoré sme navštívili, ľubovoľne sme si niektoré vybrali a prečítali z nich úryvok. Bolo to maľované čítanie Slnko sa má, 365 príbehov o zvieratkách, Drevený tato, Maťko a Kubko, Naši ježkovia, Krtko a medvede, Krtko a potopa, Z každého rožku trošku, Stratený opičiak, Rozprávky, ktoré nahovorili rodičia pre dvoje deti. Návšteva zbierky kníh sa nám páčila a zaujala. Čitatelia kníh
Zachráňme Zem; Nevyhadzujem a využijem
Výroba výrobkov z odpadového materiálu – tvorivé dielne
Pieseň „Smetiari“ zo školského rozhlasu nás upozornila na to, že sa niečo deje. A bolo to tak: známy hlas pani zástupkyne nás informoval o aktivitách, ktoré si pre nás pripravili pani riaditeľka, pani zástupkyňa a p. uč. Gajdošová. Jednalo sa o recykláciu – opätovné využívanie odpadového materiálu. Veď nemusí všetko skončiť v koši. Vyhrnuli sme si rukávy a dali sa do roboty:
- Žiaci prípravného, 1., 2., 4., 3., 5., 6. ročníka a praktickej školy vyrábali mydlo, zošity, handričky na utieranie pera či štetca spolu s pani riaditeľkou.
- Žiaci 8., 9., 3., 5., 6. ročníka, praktickej školy, deti s autizmom I. a B variantu II., spolu s pani zástupkyňou, vyrábali pohybujúce sa papierové húseničky a háčkovali zo starých tričiek podložky. Potom tvorili brmbolcový koberec.
- Žiaci B variantu I., II., 3., 5., 6., 8., 9. ročníka a deti s autizmom I. pripravovali veľkonočné pozdravy, brmbolcové veľkonočné ozdoby, brmbolce ako ozdoby na tašku, pokladničky z fliaš od zaváranín olepením novinami a z rúrok toaletného papiera vznikli kvitnúce kvety. Pracovali spolu s p. uč. Gajdošovou.
Nezabudnime ani na našich najmenších ,škôlkarov, ktorých stromy z odpadového materiálu zdobia chodbu školy.
Popoludní žiaci ŠKD vytvorili húsenice z kartónu na vajíčka a korytnačky z plastových fliaš.
Z hotových výrobkov sme pripravili výstavu v zasadačke školy. Pozrite si fotogalériu.
koordinátor ENV
CŠPP - Rozvoj sebaobslužných zručností u detí II.
14.3.2017 sme realizovali druhú časť workshopu pre pedagógov a asistentov Spojenej školy zameraný na rozvíjanie sebaobslužných činností u detí. Tentokrát sme sa venovali nácviku samostatného jedenia lyžicou, obliekaniu, odplienkovaniu a tréningu používania nočníka príp. WC. Všetkým zúčastneným ďakujeme za aktivitu a ochotu podeliť sa so svojimi materiálmi a skúsenosťami.
CŠPP - Dieťa s PAS v materskej škole
Máte dieťatko s autizmom aj vo vašej materskej škole? Alebo ste presvedčení, že vás sa táto téma netýka? Ako ich spoznáte? Ako im lepšie porozumieť?
8.2.2017 sa uskutočnilo pracovné stretnutie pre pedagógov, špeciálnych pedagógov a pedagogických asistentov materských škôl v spádovej oblasti s témou Dieťa s poruchou autistického spektra v bežnej materskej škole.
CŠPP - Rozvoj sebaobslužných zručností u detí I.
14.2.2017 sme realizovali workshop pre pedagógov a asistentov Spojenej školy zameraný na rozvíjanie sebaobslužných činností u detí. Zamerali sme sa hlavne na umývanie rúk, fúkanie nosa, obúvanie a vyzúvanie, umývanie zubov. Cieľom workshopu nebolo len získanie teoretických vedomostí, ale vzájomné obohacovanie sa vytvorením a predvedením používania niektorých pomôcok a zdieľaním skúseností, ktoré majú často cenu zlata.
Pálenie Moreny
Prvý jarný deň sme si spolu s deťmi špeciálnej materskej školy spestrili tradičným vynášaním Moreny. Spoločnými silami sme zhotovili bábu z papiera, ktorú sme šli na vrbovský potok Holeška spoločne upáliť a odprevadiť. Takýmto spôsobom sme sa symbolicky rozlúčili so zimou a privítali jar, ktorú sme už túžobne očakávali.
CŠPP - Výmenný obrázkový komunikačný systém u nás
Ako komunikovať s dieťaťom, ktoré nerozpráva? A je to vôbec možné? Nezastaví náhradná komunikácia vývin reči?
Na tieto aj ďalšie otázky sme odpovedali na troch stretnutiach so špeciálnymi pedagógmi a asistentmi Spojenej školy vo Vrbovom a tiež s rodičmi našich nehovoriacich klientov, ktorým pomáhame komunikovať s pomocou výmenného obrázkového komunikačného systému.
Zápisy a prijímacie pohovory v školskom roku 2017/2018
Spojená škola, Nám. sv. Cyrila a Metoda 9, Vrbové
s organizačnými zložkami
Špeciálna materská škola, Špeciálna základná škola Mórica Beňovského, Praktická škola
Nám. sv. Cyrila a Metoda č. 9, 922 03 Vrbové
Zápisy a prijímacie pohovory v školskom roku 2017/2018
Zápis do ŠMŠ
Zápis do Špeciálnej materskej školy bude prebiehať v termíne od 1. 4. 2017 do 30. 4. 2017 v priestoroch školy v čase od 9 00 – 15 00 hod v utorok, štvrtok a piatok.
K zápisu je dôležité priniesť:
- Žiadosť o prijatie na vzdelávanie v Spojenej škole
- Rodný list dieťaťa
- Psychologické vyšetrenie dieťaťa
- Iné odborné vyšetrenia
Žiadosť o prijatie do ŠMŠ si môžete stiahnuť na web sídle školy
http://www.szsvrbove.sk/subory/files/ziadost-o-prijatie-do-MS.pdf alebo vyzdvihnúť u vedenia školy.
Zápis do I. ročníka ŠZŠ Mórica Beňovského
Zápis do prvého ročníka ŠZŠ Mórica Beňovského bude prebiehať v termíne od 1. 4. 2017 do 30. 4. 2017 v priestoroch školy.
K zápisu je dôležité priniesť:
- Žiadosť o prijatie na vzdelávanie v Spojenej škole
- Rodný list dieťaťa
- Psychologické vyšetrenie dieťaťa
- Iné odborné vyšetrenia
Žiadosť o prijatie na vzdelávanie v Spojenej škole si môžete stiahnuť na web sídle školy
http://www.szsvrbove.sk/subory/files/%C5%BDiados%C5%A5%20o%20prijatie%20do%20S%C5%A0.pdf alebo vyzdvihnúť u vedenia školy.
Zápis do CVČ pri Spojenej škole, Nám. sv. Cyrila a Metoda 9, Vrbové
Oznamujeme rodičom, že od 1. 9. 2017 začína svoju činnosť centrum voľného času. Prevádzka CVČ je aktuálne stanovená denne od 8 00 od do 12 00 hod. Činnosť CVČ sa môže upraviť podľa požiadaviek členov CVČ.
Žiadosť o prijatie do CVČ si môžete stiahnuť na web sídle školy http://www.szsvrbove.sk/subory/files/%C5%BDiados%C5%A5%20o%20prijatie%20do%20CV%C4%8C-1.pdf alebo vyzdvihnúť u vedenia školy.
Žiadosti môžete predkladať do 30. 6. 2017 alebo do naplnenia kapacity – aktuálne 10 miest.
Za činnosť centra voľného času je stanovený mesačný poplatok.
Praktická škola
Štúdium v odbore 64 92 E Praktická škola trvá tri roky. Štúdium je ukončené záverečným vysvedčením s profiláciou na prípravu jedál a a výživu, pestovateľské práce a pomocné práce v administratíve. Prijímacie konanie prebieha bez prijímacích skúšok formou krátkeho pohovoru. Do prvého ročníka môže byť prijatých najviac 10 žiakov.
Podmienky pre prijatie žiaka:
- Prihláška žiaka s odporučením lekára
- Psychologické vyšetrenie
- Pedagogické hodnotenie žiaka
- Úspešné absolvovanie prijímacieho konania
Kontakt
Názov školy: Spojená škola, Nám. sv. Cyrila a Metoda 9, Vrbové
Adresa: Nám. sv. Cyrila a Metoda č. 9, 922 03 Vrbové
Telefón: 033/7792324
0917412316 riaditeľka školy – Mgr. Darina Babničová
zástupkyňa riaditeľky školy – Mgr. Silvia Kleinová
Informácie: https://spojenaskolavrbove.edupage.org/?
spojenaskola.vrbove@gmail.com
Fašiangový karneval
Fašiangy sú už tradične časom plesov, zábav a karnevalov. V piatok 17. februára zavládol karnevalový ošiaľ spojený s posledným dolaďovaním masiek i na našej škole. Do telocvične postupne prichádzali s rozžiarenými očkami rôzne rozprávkové bytosti: piráti, víly, šašovia, indiáni... a mnohé ďalšie krásne kostýmy, ktoré deťom pomáhali pripravovať pani učiteľky spolu s rodičmi. Po promenáde masiek nasledovali tanečné súťaže, občerstvenie a nechýbala ani rozmanitá tombola. Veselou karnevalovou zábavou sme si pripomenuli blížiace sa pôstne obdobie trvajúce až do príchodu veľkonočných sviatkov.
Čítame spolu IV.
V pondelkové ráno (23.1.2017) sa našou školou niesla známa melódia od Kamaráta Viktora Rozprávky. A to znamená, že je ten správny čas na ďalšiu časť projektu Čítame spolu. V dnešnej časti žiaci pokračovali v čítaní obľúbených rozprávok a príbehov svojim spolužiakom a vyučujúcim. Tento krát nás navštívili Kocúr v čižmách, Popoluška, Včielka Maja, Veselí prváci, Vlk a sedem kozliatok, Mača, ktoré sa bálo tmy, Vrana s krčahom na vodu a spolu s nimi sme prežili Cibuľkove dobrodružstvá, ako aj príbehy O psíčkovi a mačičke. Čitatelia príbehov
Vianočná besiedka
Vianočná besiedka sa konala 22.12.2016 a bola milou rozlúčkou pred vianočnými prázdninami. Program besiedky bol bohatý. Žiaci prezentovali svoj talent prostredníctvom básní, piesni, tancov a krásneho divadielka. "Šťastné a Veselé" ná všetkým zapriala aj pani riaditeľka.
Čítame spolu V.
Známy gong v našom školskom rozhlase nás o 9 00 poslal do krajiny rozprávok a príbehov. Opäť sme mali časť projektu Čítame spolu (13.2.2017). Tento krát nám texty na čítanie vybrali naši pedagógovia a za úlohu sme ich mali prečítať. Čítali sme v rôznom poradí a zaujímavé príbehy. Veď posúďte sami: maľované čítanie Zimní sedmospáči, Ezopove bájky Líška a vrana, príbeh o Krátkych a dlhých samohláskach, Rozprávky starej matere, Poštára Tomáša, Keď raz budem veľká, O červenej čiapočke, Janku a Danku. Súčasťou našej činnosti bola aj dramatizácia prečítaných príbehov, čítanie s porozumením alebo vypracovanie pracovného listu či čitateľského denníka, dokonca sme príbehy aj výtvarne spracovali. Čitatelia príbehov
Turistický krúžok 2016/2017
Do galérie Turistický krúžok II. boli pridané fotografie.
Trieda pre žiakov s autizmom I.
Do galérie Trieda pre žiakov s autizmom I. boli pridané fotografie.
Valentínska pošta
Deň sv. Valentína je už tradične spájaný s vyznávaním citov, posielaním zaľúbených odkazov či darovaním si drobných pozorností. V tomto duchu sa niesla atmosféra 14. februára i na našej škole. Na zábradlí už od rána čakali krásne vyzdobené srdiečkové schránky na poštu. Každá z nich mala svojho adresáta – triedu, školský klub, vedenie školy, zamestnancov školy... Počas veľkej prestávky schránky prekypovali pestrofarebnými valentínkami a prišiel čas na ich prečítanie. Nebolo na škole nikoho kto by nedostal aspoň malé papierové srdiečko. Sme šťastní, že sme mali príležitosť takto potešiť a obdarovať tých, na ktorých nám záleží.
Klzisko na školskom dvore
Prvé januárové dni zavítala medzi nás zima ako z rozprávky. Najväčšiu radosť z bielej snehovej pokrývky mali samozrejme najmä deti. Inak tomu nebolo ani na našej škole. Žiaci spolu s pomocou pána školníka premenili basketbalové ihrisko na ľadové zrkadlo. Klzisko priamo na školskom dvore sa teší veľkému úspechu. Okrem zabávania sa, šantenia a šmýkania sa deti o klzisko dôsledne starajú. Neštítia sa odhŕňaču, metlám ani lopatám. Chcú si túto skvelú atrakciu zachovať čo najdlhšie. Dúfajme, že im k tomu ešte na pár týždňov dopomôže i pani zima.